Wordpress

WordPress.org a WordPress.com – różnice, jak pewnie zauważyłeś te dwie domeny różnią się tylko ich rozszerzenie, pomimo tak skromnych różnic mogą dać Ci zupełnie 2 różne możliwości do zaistnienia w sieci, zdecyduj w zależności od swoich oczekiwań i umiejętności.

WordPress.org -  strona poświęcona otwartemu projektowi WordPress, skąd każdy może pobrać tego CMS i używać w dowolny sposób. Do pełnej instalacji potrzebne jest posiadania konta hostingowego, oraz  wykupienie prywatnej domeny – instalacja skryptu zapewnia dużą swobodę w jego modyfikacji

WordPress.com – strona która posiada CMS Wordpress zainstalowanego jako „usługę” oprogramowania jest modyfikacją tego skryptu który możesz znaleźć na stronie WordPress.org. Ponieważ CMS jest już zainstalowany i wszystko zostało zrobione automatycznie (brak potrzeby wykupienia miejsca hostingowego, domeny) można powiedzieć, że to jest jeden z najszybszych sposobów aby zapoznać się z tym CMS. Otrzymując wygodę, musisz jednak liczyć się z mniejszymi możliwościami konfiguracji skryptu, oraz ewentualnymi wydatkami jeżeli chcesz rozbudować funkcję swojej strony postawionej na WordPress.com

W zależności do czego będzie potrzebny Ci będzie ten CMS – pisanie bloga ,prowadzenie strony firmowej, strony hobbystycznej, weź pod uwagę że skorzystanie z gotowej instalacji znacznie skróci Ci  czas potrzebny na konfigurację, oraz instalację WordPressa, ograniczysz za to swoją swobodę w możliwościach jego konfiguracji.

Decydując się na instalację WordPressa na swoim hostingu, zwróć szczególną uwagę na częstotliwość aktualizacji, ponieważ ten CMS jest bardzo popularny, wiele osób próbuje wykorzystywać luki w jego zabezpieczeniach. Tylko systematyczne aktualizacje mogę sprawić że będzie on minimalnie zabezpieczony.

Samo aktualizowanie WordPressa może okazać się nie wystarczające, ponieważ posiada on wiele wtyczek i brak aktualizacji wtyczki (Pluginu) może obniżyć poziom zabezpieczeń tego CMS. Oprócz systematycznych aktualizacji warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami, jak zmianę ścieżki logowania WP, czy też informacji o położeniu najpopularniejszych katalogów. Prawdopodobnie aby prawidłowo  zabezpieczyć  WP, przed zagrożeniami z sieci, będziesz potrzebować pomocy Frontend Web Developera, lub specjalisty od WordPressa.   

My również korzystamy z WordPress, możesz znaleźć nas pod adresem https://kursypolskahome.wordpress.com, blog posiada bezpłatną domenę, oraz  wykorzystuje  jedną z darmowych dostępnych skórek. Całkowity czas założenia bloga zajął nam do kilkunastu minut.