Jak zabezpieczyć komputer ?

Podstawą zabezpieczenia komputera, jest dobrze skonfigurowany Firewall, czyli zapora filtrująca wszystkie połączenia do twojej sieci. Jeżeli używasz komputera  w standardowy sposób tak naprawdę niewiele portów (otwartych okien dostępu do twojego komputera)  potrzebujesz używać.

Podstawą zabezpieczenia komputera, jest dobrze skonfigurowany Firewall, czyli zapora filtrująca wszystkie połączenia do twojej sieci. Jeżeli używasz komputera  w standardowy sposób tak naprawdę niewiele portów (otwartych okien dostępu do twojego komputera)  potrzebujesz używać. 

Firewall będzie ograniczać twoje możliwości korzystania z zasobów internetu, ponieważ czasami będziesz zmuszony do odblokowania portu z którego chce  skorzystać zainstalowane przez ciebie oprogramowanie. Oznacza to jednak, że aplikacje które nie zostały autoryzowane przez ciebie posiadają  również ograniczenia w łączności z internetem. 

Na rynku istnieje wiele rozwiązań które mogą zostać nazwane firewallem 
1) Rozwiązań sprzętowe:  np. produkty z serii  Zyxel Zywall,  Cisco, oraz wszystkich
producentów sprzętu sieciowego,  których ceny zaczynają się od kilkuset złotych po kilka tysięcy. Rozwiązanie pozwala na filtrację całej ruchu do komputerów które są używane w twojej osobistej (domowej / roboczej)  sieci  
2) Rozwiązania softwarowe płatne, lub częściowo płatne np.  ZoneAlarm który nadzoruje  połączenia do konkretnego urządzenia (na którym jest zaintstalwane). Charakteryzuje się wygodnym interfejsem i prostotą obsługi. 
3) Rozwiązania softwarowe bezpłatne, np. systemowy firewall w Windowsie, czy też np. UFW w Linuksie – które  prawidłowo skonfigurowane potrafią znacząco ograniczyć ilość portów, czy też prób (skanowania) połączeń do komputera. 

Instalacja oprogramowania internetowego, jest ważnym elementem systemu ochrony komputera, w przypadku przypadkowego ściągnięcia wirusa, dzięki heuretystyce dobry antywirus potrafi zablokować ściągniecie zainfekowanego pliku,  informując cię o wykryciu niebezpieczeństwa. Antywirus posiada wiele zalet przemawiających za potrzebą zainstalowania go na twoim urządzeniu.    
            
1) Wczesne wykrywanie zagrożenia
2) Możliwość regularnego skanowania komputera ( bardzo przydatne w przypadku nowych, „wczoraj” jeszcze nie wykrytych. 
3) Częste aktualizacje baz wirusów, a to oznacza, że większość antywirusów potrafi , powiadomić cię o niedawno powstałych wirusach („wczoraj”) i podjąć ochronę przed nimi 
4) Prostota użycia, instalujesz i praktycznie zapominasz, dużo antywirusów działa w tle praktycznie nie przeszkadzając ci w codziennej pracy. 

Tworzenie skomplikowanych haseł nie ma za zadanie utrudnienie ci życia, chodzi o uniemożliwienie złamania twojego hasła, np. administratora - przez osoby niepowołane. Tworząc skomplikowane hasło zawierające duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne powodujesz, że zniechęcasz włamującego się do prób rozszyfrowania twojego hasła. Zamiast kilku godzin, w przypadku słabego hasła jakim jest np. imię twojego pierwszego pieska, po kilkanaście miesięcy prób.  Zauważ, że duża ilość osób  podaje hasła które z czymś im się kojarzą i łatwo je zapamiętać – jest to jeden z największych błędów. Zamiast obawiać się, że zapomnisz hasła użyj menadżera haseł, choćby SafeInCloud, który umożliwi ci zarządzanie hasłami, oraz będzie je przechowywać zaszyfrowane w chmurze ( usłudze zewnętrznej posiadającej miejsca na jej przechowywanie). Ustawienie hasła głównego spowoduje, że będziesz miał dostęp do zapamiętanych, losowych haseł które będzie mógł użyć do zabezpieczenia kont na których się logujesz. 

Pamiętaj o częstym aktualizowaniu swojego oprogramowania, systemu operacyjnego, rutera, telewizora, innych sieciowych urządzeń które posiadasz. W założeniu każdy program, system powinien być bezpieczny -  jednak.  Niestety mamy tu do czynienia z samonapędzającym się mechanizmem, walką pomiędzy zabezpieczeniami, a programami które je łamią, domyślasz się kto ciągle przegrywa w tej walce. 

Zaszyfruj swoje dyski twarde, być może kiedyś było to uciążliwe, teraz jednak dzięki takim programom, jak BitLocker czy też FileVault, nie jest to już skomplikowane. Duża ilość laptopów biznesowych posiada  pre instalowane oprogramowanie szyfrujące – wystarczy go użyć. Zabezpieczenie dysków daj ci pewność, że w przypadku wyciągnięcia plików, nie uda się nikomu ich odczytać. 

Niestety, wszystkie powyższe rozwiązania posiadają jeden poważny minus, mianowicie:  
1) Firewalla da się obejść ( jakoś musisz się przecież łączyć z internetem),
2) Aktualizacje zawsze pojawiają się dopiero po wykryciu błędu .. 
3) Każde hasło da się złamać 
4) Nie ma możliwości odzyskania danych z zaszyfrowanego dysku .. 

 Wobec czego pamięta o robieniu kopii bezpieczeństwa, tylko regularne i odrębne (nigdy nie przechowuj kopii na tym samym dysku) kopie danych, pozwolą ci powrócić do pracy w krytycznym momencie. Jeżeli szukasz profesjonalnego narzędzia do robienia kopii bezpieczeństwa przeczytaj więcej poniżej.